Üdvözlök mindenkit! A legelső posztomban is többször említett Clara Bow filmjeit mindig lelkesedéssel nézem. A 20-as évek legnagyobb színésznője, korai szexszimbólum és igazi díva volt. Egy hihetetlenül magasra jutó, és óriásit bukó nő története. A RetroKeDD ma körülötte forog.
A különleges szépségű Clara 1905. július 29-én született New York szívében, Brooklynban. Pocsék családi körülmények, egymást nem szerető szülők közt nőtt fel. Hirtelen haragú apja többször megverte. Tizenhat éves korában rászakadt édesanyja gondozásának terhe is, mivel a nő kizuhant a második emeletről, és súlyos fejsérüléseket szenvedett. Ezek után pszichózissal és epilepsziával kezelték, sokszor agresszív és paranoid volt. Bár a lánya odaadással gondozta, többször is elmondta később, hogy nem volt igazi gyermekkora, mert mindig ő vigyázott az anyjára, és nem fordítva.
Aztán 1922-ben jött a baj, mikor nyilvánvalóvá vált, hogy Clarából színésznő lesz. Az akkor mindössze 17 éves lány februárban arra ébredt, hogy az édesanyja a konyhakést szorítja a torkához, mondván, hogy jobb lenne, ha inkább meghalt volna születésekor. Szerencsére be tudta zárni a konyhába az őrjöngő nőt, aki másnap reggel semmire sem emlékezett a rohamából. Robert Bow ezután szanatóriumba vitette feleségét, ahol egy évvel később egy epilepsziás roham közben el is hunyt. Clara a temetésen dühöngve rátámadt a rokonokra, és megpróbálta bevetni magát a sírba, sokan ezt annak jeléül vették, hogy ő is valamilyen mentális betegséggel küzd.
Filmes karrierjéhez egy fotószépségverseny adta meg a löketet, 1922 és 1933 közt 58 filmben szerepelt. Sokaknak ismerős lehet az It-lány kifejezés, vagyis a lány, akiben meg van az a bizonyos. A szexepil, az utánozhatatlan báj, aminek nem tudnak ellenállni a férfiak. Ez vált az ő becenevévé az 1927-es Az a bizonyos... (It) című film után, ami meghozta neki a világszintű ismertséget és a fanatikus rajongótábort. Szív alakúra rúzsozott száját ma is több ezer nő utánozza. Flörtölős, vidám természete miatt a 20-as évek férfijának kedvencévé vált. A Szárnyakban alakított vagány, cserfes Mary Preston talán személyiségéhez már jobban illő szerep volt.
A hangosfilmek közeledte más némafilmes sztárokhoz hasonlóan neki sem hozott semmi jót, nyers brooklyni akcentusa és fiús hangja miatt egész Hollywood rajta nevetett. Bár a Paramountot és rajongóit sem zavarta ez, Clarának más problémái is voltak a hangosfilmekkel. Tudniillik utálta őket. Szerinte fura és szokatlan volt a szereplők hangját hallani, illetve így a színészeknek is kevesebb lehetőségük volt arra, hogy mimikájukkal és gesztusaikkal érzelmeket adjanak át. Bár készült több hangosfilmje, például: The Wild Party, Dangerous Curves, vagy a The Saturday Night Kid; az ipar fejlődése karrierjének végét is hozta. A The Wild Party forgatása közben több jelenetet meg kellett ismételniük, mert a mikrofont nézte, ideges volt, és rengeteget bakizott. Az 1932-es Call Me Savage már bukott, csakúgy, mint egy évvel későbbi, utolsó filmje a Hoop-La (1933).
Rengeteget dolgozott karrierjének 10-12 éve alatt, röhejesen alacsony fizetésért, filmjeiért a megszokott bérek töredékét kapta. Mégis, ha megnézzük a 1920 és 1930 közti némafilmeket, többségükben Clara Bow a húzónév. Több bírósági ügye is volt, mert rendszeresen beperelték azért, mert állítólag elcsábította más nők férjeit. De hozzá köthető az is, hogy az amerikai társadalomban egyre inkább elfogadottá vált a szex, mint örömforrás.
1931-ben hozzáment Rex Bell színész-politikushoz, akitől két fia született, Tony és George.
Sajnos idővel Clarán is feltűntek a mentális zavar jelei, 1944-ben miközben a férje a képviselőházba jutásért kampányolt, megpróbált öngyilkos lenni, búcsúlevelében azt írva, hogy inkább meghal, minthogy újra a nyilvánosság előtt kelljen élnie. 1949-ben végül skizofréniával diagnosztizálták, és ezt többek közt sokkterápiával is próbálták kezelni. Felmerült, hogy insomniáját a konyhakéses emlék is okozhatja, ő azonban visszautasított minden kezelést, és családjától elvonulva élte le hátralévő éveit. 1965-ben szívrohamban halt meg, későbbi vizsgálatok kimutatták, hogy fel nem fedezett szívbetegsége volt. Californiában temették el, koporsóját - többek közt - a Szárnyak két férfi főszereplője, Richard Arlen és Buddy Rogers vitte.
Számtalan botrányos pletyka kering a barna hajú szépségről ma is, többek közt, hogy leszbikus, alkoholista és drogfüggő volt. Ezek egy zsaroló kitalációi voltak, akit később a szövetségi ügynökök elkaptak és nyolc év börtönre ítéltek.
Híres mondásai:
"The more I see of men, the more I like dogs." - Minél jobban megismerem a férfiakat, annál jobban kedvelem a kutyákat.
"A sex symbol is a heavy load to carry when one is tired, hurt and bewildered." - Szexszimbólumnak lenni nehéz teher mikor megfáradt, megbántott és zavarodott vagy.
Friss hozzászólások