Nem létezik, mégis van; pörög, méghozzá ábécérendben; meg úgy kritizál
Ezek a szavak nem léteznek. Mégis tizenkét köteten át értelmezik őket. Inczédy Tamás első könyve összefoglalja mindazt, amit mi – az olvasók, szakmabeliek, hozzáértők és laikusok – hétköznapian csak őrületnek hívunk. De bejött.
A Nemlétező Szavak Enciklopédiája könnyedén pörgeti azt a nem mindennapi sztorit, amelyben az ezotériától a japán szexig, szinte minden „valamire való” tényező megtalálható. A Pesten játszódó sztori a Rejtői abszurd humorból bontakozik ki, majd egyik pillanatról a másikra nagyobb sebességre kapcsol, és a Mennyország kapuja előtt találja magát az olvasó. Szóval van itt minden: félelem, izgalom, öröm, bánat, meghökkenés és kétségbeesés.
Az érzelmek széles palettáját vonultatja fel, alkalomadtán pedig pofonnal jutalmaz, amely a hőseinket még észhez is téríti. Vagyis rádöbbennek, hogy nem minden az, aminek látszik, és nem véletlen, hogy Géza bá megírta az Enciklopédiát. Ahogyan az sem, hogy Pötyke, jókor volt jó helyen, Rousz Endre kapott még egy esélyt, majd jött a drogdíler Kígyó, az Alf-jelmezes Rudi, meg úgy mindenki, aki szerves részét képezi ennek a huszonegyedik századi regénynek. A könyv öt részre bomlik, és egy ponton kiderül, hogy a szálak óvatosan egymásba fonódnak. Egy egészet alkotnak, csupán más nézőpontból.
A szerző arra is figyelt, hogy az elbeszélők sztorijai jelentősen ne térjenek el egymástól. Vagyis bárki bármikor bekapcsolódhat a sztoriba, anélkül, hogy a körmét rágná, és keresné a megfelelő szavakat arra, amit éppen érez. Végül is keresheti, de nem találja. A regény többek között erre épül, na meg a humorrá avanzsált húzóerejére.
Ha a könyvet úgy szemlélem, hogy egy papírköteg: lehetne jobb is. De ha 180 oldalra gondolok, akkor máris jobb a helyzet. Olyannyira, hogy még emlékszem is az olvasottakra, a szereplők, meg magára a cselekményre, amely egy percre sem állt meg. Volt lendülete, irama, és stoptáblája is – bár arról Inczédy az esetek többségében szívesen megfeledkezett. A borítóról pedig annyit, hogy színes, figyelemfelkeltő, kemény. És kritikusan fogalmaztam.
Inczédy Indonéziában kapott ihletet, és ott is fejezte be pesti szórakoztató regényét. Majd jött az Emberleves, és A zsonglőr. A közös pont a szójátékok halmaza, amely igyekszik eltüntetni az űrt, amelyet az a bizonyos plusz hagyott maga után. Na, de arról hosszasan lehetne vitatkozni, hogy mit is jelent az a plusz, amelyet sokan meg sem tudnak igazán fogalmazni.
És akkor jön a Nemlétező Szavak Enciklopédiája. Meg az olvasótábor.
Friss hozzászólások